Topol Show

Fiala a ministři bojují zbytečné bitvy, měli zariskovat a přitvrdit. Ohledně voleb jsem skeptický, říká Topolánek

V Topol Show děláme malou inventuru vládních kroků. Nakupilo se toho totiž víc – vzrušené debaty na konto daně z „mimořádných“ zisků, o školném nebo třeba o spoluúčasti ve zdravotnictví. Pojítka jsou tu dvě: kabinet jednak hledá, kde vzít peníze. A zadruhé: přešlapuje a vymýšlí úpravy namísto skutečně velkých politických korků. „Bojují zbytečné bitvy, měli by přitvrdit,“ komentuje to Mirek Topolánek.

Veřejné finance jsou pod tlakem a lék je v nedohlednu. Mirek Topolánek připomíná, že nad státním rozpočtem není důvod jásat. „Není tam vidět Topolánkovo a Kalouskovo desatero návrhů k ozdravení rozpočtu. Ministři jsou trochu nepřipravení, nemají připravené materiály anebo to nejsou v koalici schopni prodiskutovat,“ říká.

Vláda podle Topolánka prošvihla dobu, kdy mohla věci skutečně ovlivnit. „Každý premiér musí vědět, že na zásadní změny má 100 dnů, možná půl roku,“ říká Mirek a zmiňuje v té souvislosti Elona Muska, který převzal Twitter a okamžitě začal s rozsáhlými změnami. „Věci, které jsou nejméně populární, musíš udělat hned. Pak už nemáš ani sílu, ani mandát,“ dodává, ale také připomíná, že vláda se v této situaci neocitla úplně vlastní vinou – síly jí brala doznívající pandemie a pak válka na Ukrajině. Vláda přesto měla zariskovat a zkusit prosadit víc. „I s tím rizikem, že je to smete.“

V Topol Show se ale díváme i za hranice. Ameriku v úterý čekají důležité volby, které se promítnou do dění i jinde. Zkrátka do určité míry ovlivní podobu světa, ať už jde o západní podporu Ukrajiny nebo vztahy s Čínou. Co od voleb čekat? Co si Mirek myslí o klimatické konferenci a prohlášení Grety Thunbergové? Co hledal v Asii německý kancléř Olaf Scholz? Sledujte celou epizodu.

U poslechu podcastů z mobilního telefonu, např. v autě, doporučujeme využít některou z nativních mobilních aplikací, např. Google Podcasts nebo Apple Podcasty. Tyto nativní aplikace mají tu výhodu, že jsou integrované do operačního systému telefonu, stahují obsah offline a fungují např. i v rámci CarPlay.
Jak na to? Přihlaste se na svém telefonu na tuto stránku, po přihlášení vyberte možnost "Odebírat v podcastové aplikaci", a jedním tlačítkem přidat odběr do svého telefonu.
Připravili jsme i návod, jak si předplacený podcast přidat do aplikace Podcasty.

Obsah pro předplatitele


Tento článek je pouze pro předplatitele

Délka kompletního pořadu 00:57:44

Litujeme, ale tuto publikaci si nelze předplatit