Topol Show

Volby jsou jako posvícení, a po posvícení přichází sra*ka. Referendum o vládě to bylo tak napůl

Je po komunální volbách a prvním kole voleb senátních, takže téma nové epizody Topol Show je jasné. „Volby jsou jako posvícení, a po posvícení přichází sračka,“ glosuje Mirek Topolánek povolební situaci a mnohdy nelehká vyjednávání, které na zvolené politiky čekají. K rétorice Andreje Babiše, že komunální volby jsou referendem o vládě, pak říká, že je to pravda tak napůl. „Podobně jako u amerických midterms to je takové první viditelné vysvědčení vládě. Vždy platilo a platit bude, že se do toho situace na vládě nějak promítne. Ať chceme nebo ne, atmosféru komunálních voleb pokaždé ovlivní to, že vláda něco zdědila a je v nějaké situaci,“ vysvětluje Topolánek.

Výsledky voleb v Praze podle Mirka Topolánka ukazují jako chybu, že lídrem koalice SPOLU byl Bohuslav Svoboda. „To byla špatná volba a jsem přesvědčen, že to SPOLU stálo tak deset procent. Už jen to, že Svobodu v preferencích přeskočili čtyři lidé, což v Praze opravdu není jednoduché, to potvrzuje,“ hodnotí situaci Topolánek. 

Kdyby to bylo na něm, měl by se primátorem stát Tomáš Portlík z ODS. „Toho, že to není reálné, jsem si vědom, nebude na to dostatek odvahy. Pakliže by se pražská koalice skládala se STANem, je ve hře Petr Hlaváček, což by byl kompromis. Ale k takovému kompromisu asi ani SPOLU, ani Piráti nebudou úplně chtít přistoupit. Byť mi skoro přijde, že je to jediné možné řešení,“ říká Topolánek. „Jen možnost uvažovat o tom, že by za dané situace měl primátorem zůstat Zdeněk Hřib, považuji za nehoráznost,“ uzavírá.

  • Proč Mirka Topolánka nenaplňuje optimismem druhé kolo voleb do Senátu? 
  • Jak hodnotí částečnou mobilizaci vyhlášenou Vladimirem Putinem?
  • Co podle něj znamená výsledek voleb v Itálii, kde zvítězily pravicové a nacionalistické strany? 

U poslechu podcastů z mobilního telefonu, např. v autě, doporučujeme využít některou z nativních mobilních aplikací, např. Google Podcasts nebo Apple Podcasty. Tyto nativní aplikace mají tu výhodu, že jsou integrované do operačního systému telefonu, stahují obsah offline a fungují např. i v rámci CarPlay.
Jak na to? Přihlaste se na svém telefonu na tuto stránku, po přihlášení vyberte možnost "Odebírat v podcastové aplikaci", a jedním tlačítkem přidat odběr do svého telefonu.
Připravili jsme i návod, jak si předplacený podcast přidat do aplikace Podcasty.

Obsah pro předplatitele


Tento článek je pouze pro předplatitele

Délka kompletního pořadu 00:52:20

Litujeme, ale tuto publikaci si nelze předplatit